FUTUREUM

 areál Dolních Vítkovic
(naproti budovy Národního zemědělského muzea)
Vítkovice 3044
Ostrava, 703 00

www.futureum.cz

 

Tak trochu jiné muzeum. Místo, kde se minulost potkává s budoucností. 
Objekty výklopníku vagonů a mlýnice černého uhlí tvořily několik desetiletí důležitou součást někdejšího průmyslového areálu v Dolní oblasti Vítkovic. Nyní dostávají nový život. Koncept citlivě kombinuje funkčnost, estetiku a hodnotu památky s novou funkci tak, aby mohla sloužit dalším generacím. To vše v duchu ekologie, udržitelnosti, využívání obnovitelných zdrojů a moderních technologií pro samotný provoz. Futureum je také součástí celoevropské iniciativy New European Bauhaus. 
Podařilo se zachovat i restaurovat zásadní části původních staveb a recyklovat původní předměty z technických provozů. Ze starých skříněk tak vznikly unikátní vitríny pro instalace, z někdejších mříží esteticky výrazná výzdoba a v obou objektech je také zachováno původní zdivo. Zachován zůstal i původní mlýn a podobných překvapení u nás naleznete více. Neméně zajímavá je podzemní expozice, do které se můžete vydat na komentovanou prohlídku. 

 

17.00–24.00 Volná prohlídka výstavy fotografií Hansgerta Lamberse

 

17.00–24.00 Volná prohlídka výstavy Expats & Locals
Výstava Expats & Locals představuje 20 jedinečných projektů kreativních tvůrců a gastro nadšenců. Představí se místní i zahraniční kreativci z různých oborů, umělci, fotografové, řemeslníci, známé i nově otevřené restaurace, cukrárny, kavárny nebo street food.


17.30–20.00  Music Club 
Vystoupení amatérského hudebního klubu Ostrava Expat Centre, který je tvořen expaty, hudebníky z různých koutů světa, kterých spojuje jejich vášeň pro hudbu, přátelskost a pro Ostravu. 

 

19.00–20.30 a 21.00–22.30 Komentovaná prohlídka expozice Cesta uhlím
Nutná je rezervace předem na www.ostravskamuzejninoc.cz 

 

17.00–21.30 Doprovodný program s Technotrasou pro děti i dospělé
 

17.00–21.30 Doprovodný program Technotrasa 
Na památku si budete moci odnést dočasné tetování pomocí techniky airbrush a pro děti jsme připravili speciální MiniTechnotrasu. Vyzkouší si malování na břidlici, tvorbu mašlí do vlasů a motýlků, výrobu ozdob z těstovin nebo vyšívání hedvábím. Součástí programu bude i představení projektu Technotrasa, který propojuje místa, plná zážitků připomínající technickou a řemeslnou vyspělost severní Moravy a Slezska.

Těšíme se na vaši účast a společné zážitky během této noci plné zábavy, kreativity a historie!