Národní zemědělské muzeum OstravaNárodní zemědělské muzeum Ostrava, státní příspěvková organizace
Vítkovice 3033, Ostrava-Vítkovice
+420 777 485 152
https://www.facebook.
com/zemedelskemuzeum
ostrava

www.nzm.cz/ostrava
ostrava@nzm.cz

17.00–23.00 Volná prohlídka stálých expozic a výstav

 

17.00–23.00 Volná prohlídka výstav
AI/GRICULTURE
AI/griculture je doprovodná výstava projektu Zemědělství 4.0. Výstava prezentuje vybrané technologie „zítřka“ skrze algoritmy umělé inteligence. V souladu s principy retrofuturismu vycházejí zadávané prompty ze stavu současné zemědělské techniky a zasazují výsledky do světa budoucnosti.


UKRAJINSKÁ POLE ORNÁ A VÁLEČNÁ
Výstava se zabývá velmi aktuálním tématem ukrajinského zemědělství, které představí v několika perspektivách. Prostřednictvím exponátů, fotografií i virtuální reality vás zavede přímo na Ukrajinu, do míst, kde zuří válečný konflikt. Dozvíte se informace o struktuře a zemědělství na Ukrajině a o jeho významu nejen pro tamní lokální ekonomiku, ale i pro globální svět.


PŘÍHODY LIŠKY BYSTROUŚKY
Příběh o lišce Bystroušce vznikl nejprve jako série ilustrací českého grafika a malíře Stanislava Lolka, který ještě před studiem na Akademii výtvarných umění navštěvoval lesnickou školu v Písku. Odtud Lolek čerpal inspiraci pro své kresby. V závěru 19. století vytvořil na dvě stovky kreseb. Poté, co roku 1920 tento materiál získal pro Lidové noviny redaktor Jaromír John (Bohumil Markalous), opatřil Rudolf Těsnohlídek ilustrace textem a vytvořil tak společenskou satiru. Letos si tak připomínáme sté výročí od prvního uvedení Janáčkovy opery a současně 170 let výročí od narození Leoše Janáčka. Výstava je realizována v rámci projektu Rok české hudby, který je pořádán pravidelně v každém roce zakončeném čtyřkou.

 

17.00–23.00 Volná prohlídka expozic
ZEMĚDĚLSKÁ TECHNIKA
Stálá expozice zemědělské techniky, která je rozdělena do tří základních tematických celků, a to jsou traktory, stroje na zpracování píce a stroje na zpracování obilovin.


DEPOZITÁŘ POTRAVIN
Potraviny ze všech stran i ze všech úhlů pohledu, interaktivně a všemi smysly. 


GALERIE ČESKÝCH POTRAVIN
Znáte příběhy českých potravin, které denně kupujete v obchodech a na tržnicích? V expozici čistou galerijní formou prezentujeme výjimečné potraviny z Čech, Moravy i Slezska.

 

17.00–22.00 Workshopy

AI/GRICULTURE 
Pro návštěvníky máme připraven „AI point“, kde s pomocí obrazového generátoru mohou vytvořit různé představy zemědělství. Vytvořte s námi novou výstavu.          

 

LIŠKA BYSTROUŠKA – výroba masky
V prostorách výstavy věnované Lišce Bystroušce ve 3.NP bude připraven workshop pro všechny zájemce, kteří si budou chtít vyrobit škrabošku lišky nebo dalších postav ze známého příběhu o chytré lišce. 

 

19.00–23.00 Táborák a opékání špekáčků
Tradiční opékání špekáčků před budovou muzea
 

Státní příspěvková organizace zřízená Ministerstvem zemědělství